Novinky

Co je to MDF deska

 

Co je MDF?

MDF vychází z anglického slova „Medium Density Fibreboard“ což v překladu znamená dřevovláknitá deska střední hustoty.

Materiál MDF je vyráběný z jemně rozdrcených dřevěných vláken, která jsou spojena lepidlem a stlačena pod vysokým tlakem. Materiál MDF je díky své homogenní struktuře snadný na opracování a je vhodný pro lakování či dýhování.

MDF desky mají objemovou hmotnost okolo 700-900 kg/m3. Materiál MDF je jedním z nejpoužívanějších materiálů na výrobu stolů a stolových desek.


 

Nejlepší každý jeden dotaz konzultovat přímo s námi 😉

 


 

Využití MDF

Co je MDF jsme si už vysvětlili, teď se podíváme na jeho využití.

Materiál MDF se převážně využívá v nábytkářském průmyslu díky své struktuře a hladkému povrchu. Je ideální pro výrobu stolů, skříní, polic, dveří a mnoho dalšího.

MDF se také často používá i jako základ pro dýhování či lakování, protože materiál MDF a jeho povrch neobsahuje suky ani praskliny.

 

Silné stránky materiálu MDF

  • Homogenita
  • Snadné opracování
  • Možnost dýhování, lakování, laminování 
  • Skvělá pevnost
  • Odolnost vůči biotickým škůdcům
  • Velkoplošný materiál

 

Slabé stránky materiálu MDF

  • Náročnější výroba
  • Špatně ohybatelný
  • Dražší než známá dřevotříska

 

Údržba

Materiál MDF je velmi jednoduchý na údržbu, ale jeho údržba vyžaduje opatrnost. MDF materiál není odolný vůči vlhkosti. Snažte se tedy ho udržovat v suchu. K jeho čištění stačí jemně otřít povrch hadříkem s vodou. Nepoužívejte žádné čistící prostředky.

 

 

.
.
.
Co je to ekokůže

 

Eko kůže, známá také jako ekologická kůže se nejčastěji vyrábí z tkaninového základu, na který se nanáší různé syntetické látky, jako jsou polyuretan (PŮ) nebo polyvinylchlorid (PVC).

Podklad ekologické kůže, je vyráběn z bavlny. Jedná se o věrohodnou imitaci pravé kůže, která je čistě syntetickým produktem, ve kterém nenajdete žádné živočišné materiály, ani jeho stopy.

Výhody eko kůže

  • Skvělá prodyšnost
  • Snadná na údržbu
  • Nízká pořizovací cena
  • Velká škála barev
  • Stálobarevnost
  • Podobný vzhled jako u pravé kůže
  • Ekologický materiál

 

Nevýhody eko kůže

  • Po delší době může praskat a odlupovat
  • Kratší životnost
  • Náchylnější na skvrny po tekutinách

 

Jak rozeznat pravou kůži od ekologické kůže?

Pokud chcete rozeznat pravou kůži od ekologické kůže, dáme vám zde několik tipů, jak je rozeznat.

Prvním z nich je ta nejjednodušší, a tou je cena. Produkty z ekologické kůže budou vždy výrazně levnější, než produkty z pravé kůže. Produkty z eko kůže budou vždy výrazně lehčí, než ty z pravé kůže.

Dalším patrným rozdílem bude vždy vzhled. Produkty z eko kůže budou mít vždy po celém svém povrchu stejnou barvu, zatím co produkty z pravé kůže můžou mít různé barevné „vady“, které dodávají pravé kůži její charakteristický vzhled. Další rozdíl poznáte při dotyku, pravá kůže může mít totiž často různé hrbolky či nerovnosti.


 

 Rozdíl mezi ekologickou kůží a koženkou

Valná většina lidí se domnívá že ekologická kůže a koženka je stejný materiál, opak je pravdou. Ekologická kůže a koženka jsou totiž dva odlišné materiály, lišící se svým složením a svými vlastnostmi.

Koženka ve srovnání s eko kůží je neprodyšná, tvrdší, rychleji začne loupat a praskat. Eko kůže je tedy na rozdíl od koženky jemnější, trvalejší a prodyšná. Eko kůže je tedy mnohem lepší kompenzací za pravou kůži, než koženka.


 

Údržba eko kůže

Životnost nábytku z eko kůže je sice kratší, ale můžeme jí prodloužit tím, že se o nábytek budeme dobře starat. Jako každý jiný kus nábytku, by ani ten z ekologické kůže neměl být vystavován dlouhodobě slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Při jeho čistění by jste nikdy neměli používat žádné chemické prostředky. Pro běžnou údržbu eko kůže vám bohatě vystačí hadřík navlhčený ve vodě.


 

Pro koho je ideální nábytek z eko kůže?

Nábytek z eko kůže je skvělou volbou pro zákazníky, kteří hledají alternativu za pravou kůži, designové nadšence, milovníky snadné údržby a pro ochránce životního prostředí.

Jak renovovat židle

V článku probereme následující témata:

  • Co k renovaci budeme potřebovat
  • Jak renovovat starou židli
  • Jak renovovat čalouněnou židli
  • Jak natřít dřevěnou židli
  • Na co si dát pozor

Máte doma staré židle, ale je líto vám je vyhodit? Společně se dnes podíváme na to jak restaurovat staré židle a udělat z nich opět kus krásného nábytku s nádechem retra.

Renovace starých židlí je perfektní příležitostí k vytvoření originálního sezení do vašeho domova, nebo na vaši terasu či balkon. Dát starým židlím druhý život, je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit jedinečný design.


 

Naše doporučení

Za našich 30 let zkušeností víme o židlích a stolech opravdu spousty věcí, ale ani navzdory naší dlouholeté zkušenosti nedoporučujeme renovovat staré židle, pokud nejste člověk z nábytkářského oboru.

Restaurovat staré židle se může zdát jako brnkačka, ale člověk bez znalostí dřeva a úpravy povrchů akorát riskuje ještě větší poškození židlí.

Pokud tedy uvažujete o renovování starých židlí, doporučujeme vyhledat odborníky na tuto činnost. Nicméně pokud jste odvážlivý jedinec a věříte si na renovování starých židlí, máme pro vás aspoň pár rad a tipů které vám můžou pomoct.


 

Nejlepší každý jeden dotaz konzultovat přímo s námi 😉


 

Jak renovovat starou židli?

Nejprve musíme zhodnotit stav židle, a jak náročnou renovaci bude židle potřebovat. Než se pustíme do práce, připravíme si všechny potřebné věci k restaurovaní starých židlí.

Co budeme potřebovat?

  • Základní nářadí
  • Brusný papír
  • Folii na ochranu podlahy
  • Špachtli
  • Menší a větší kartáč
  • Misku na barvy
  • Kbelík
  • Hadřík
  • Houbičku
  • Barvu a lak
  • Štětec

Prvně musíme určit stav židle, zda nepotřebuje nějaké nezbytné opravy, jako je například její zpevnění. Následně musíme zkontrolovat, aby se barva či lak při doteku neodlupovala. To by znamenalo, že se musí odstranit veškerý nátěr, který židle doposud měla.

Nanesení nové barvy na již stávají starou barvu, která by se odlupovala, by znamenalo že by se s ní odlupovala nová barva zároveň a to nechceme. Nejdůležitějším krokem je důkladné obroušení všech povrchů hrubým brusným papírem

Pokud na židli vidíte různé škrábance a jiné poškození, použijte brusný papír na jejich zahlazení. Dalším krokem je nové natření židle.


 

Jak natřít dřevěnou židli?

Aby byla vaše renovovaná židle podle vašeho gusta, musíte důkladně vybrat její barvu a přípravky na její ochranu. Podle toho, jakého výsledku chcete dosáhnout pomocí renovace, zvolíte buď zcela transparentní lak, nebo mořidlo.

Dbejte také na svoje a okolní bezpečí. Doporučujeme mít po ruce ochranné rukavice a ochrannou masku společně s ochrannými brýlemi.

Renovace starých židlí pomocí klasické barvy nebude vyžadovat žádná speciální opatření, ale určitě stojí za to, vybrat ideální štětec.

Pokud máte vybranou barvu, nezapomínejte ji před jejím použitím důkladně promíchat, popřípadě trochu naředit. Renovace starých židlí ve většině případů vyžaduje nanášení dvou vrstev barev. Po nanesení první vrstvy barvy vždy počkejte alespoň třicet minut před nanesením druhé vrstvy.


 

Jak renovovat čalouněnou židli?

čalouněné židle musíme znovu jako první posoudit její stav, zda nepotřebuje nějaké úpravy. Někdy stačí pouze jemně otřít látku vlhčeným hadříkem, aby byla jako nová.

Pokud je látka ve špatném stavu, musíte opatrně celý čalouněný sedák odmontovat z kostry židle. Po odmontování sedáku musíte odstranit látku ze sedáku a zkontrolovat stav pěny. Pokud je pěna v dobrém stavu, stačí si ustřihnout kus nové vybrané látky k sedáku a dát jí k profesionálnímu čalouníkovi očalounit.

Bohužel očalounit sedák na vlastní pěst nikdo nezvládne bez profesionálních nástrojů. Pokud máte nově očalouněný sedák, stačí ho pevně přišroubovat pomocí sřoubováku či vrtačky k židli.


 

Na co si dát pozor?

Snažte se vyvarovat nevratným zásahům. Nikdy nezasahujte do samotné konstrukce židle různým zkracováním či přidáváním samotného dřeva.

Pozor si dejte na příliš tvrdé obroušení povrchů a množství nánosu barvy či laku. Starý nábytek by nikdy po renovaci neměl vypadat jako nový. Naopak by si měl udržet svůj styl a krásu.


 

Souhrn

Ptáte se jak restaurovat staré židle? My opravdu doporučujeme vyhledat odborníka na tuto činnost, který má k renovaci starých židlí určitý cit a potřebné zkušenosti.

Nechceme přece zbytečně zničit kus starého nábytku, ze kterého jde udělat skvělá designová záležitost. Pokud si přece jen na tuto práci věříte, dbejte opravdu na jemnost s kterou renovaci budete provádět a hlavně používejte kvalitní a spolehlivé produkty.

 

 

Jak opravit ratanový nábytek

V článku se dozvíte:

  • Známky opotřebení ratanu.
  • Dokáže si člověk opravit ratanový nábytek?
  • Jak předejít poškození ratanového nábytku?
  • Životnost ratanového nábytku.

Známky opotřebení ratanu

Ratanový nábytek je poslední dobou více a více žádaný. Není se čemu divit, ratanový nábytek se skvěle hodí na zahradu, terasu, balkon nebo také do vnitřních prostor jako je jídelna.

Ratan je přírodní materiál, takže i když je velmi odolný, je důležité si uvědomit že ratanový nábytek se může postupem času opotřebit/poškodit jako jakýkoli jiný druh nábytku. Jak jsem již zmiňoval, ratanový nábytek je populární hlavně pro venkovní použití a proto musíme brát na mysli že velký vliv na opotřebení ratanového nábytku má hlavně počasí. Proto je důležité ratanový nábytek nenechávat venku po celý rok. Ratan může například při dlouhém vystavování slunci vyblednout nebo vlivem velkých teplot začít povolovat ve spojích. Další známkou opotřebení můžou být různé oděrky například od oblečení, které postupem času způsobí více rozsáhle rozplétání ratanových spojů.

.
.
.

 


 

Dokáže si člověk opravit ratanový nábytek sám?

Za našich víc jak 30 let na trhu, už máme velké zkušenosti s péčí o nábytek. Ratanový nábytek je ovšem unikátní, jelikož se jedná o “vypletený“ nábytek. Proto doporučujeme si najít opravdu profesionálního člověka či firmu, kteří se specializují na opravu a údržbu ratanového nábytku nebo nábytku celkově.

Jeho údržba je o něco jiná než běžného nábytku. Pokud se by člověk který nemá žádné zkušenosti s péčí o nábytek začal pokoušet opravovat svůj kus ratanového nebo umělého ratanového nábytku, je velká šance že svůj nábytek akorát více poškodíme. Proto opravdu doporučujeme si na tuto práci vyhledat odborníky.


 

 Jak předejít poškození ratanového nábytku.

Jak jsme již zmiňovaly, ratanový nábytek je náchylný na povětrnostní podmínky, proto doporučujeme ratanový nábytek příliš dlouho nenechávat v deštivém či zimním počasí a raději ho někam uschovat.

Stejné pravidlo platí při vysokých teplotách, měli by jsme dbát na to, ať ratanový nábytek není vystaven přímému slunci po delší dobu v rámci měsíců. Jelikož je ratan vyplétaný nábytek, doporučujeme si pořídit nějaký pohodlný polštář nebo podsedák a tím tak předejít natrhnutí nebo vytvoření různých oděrek či rozplétání nábytku například kusem ostřejšího oblečení jako jsou knoflíky či různé zipy.

.
.
.

 


 

Životnost ratanového nábytku

Ratanový nábytek má poměrně dlouhou životnost, pokud je správně udržován. Přirozený materiál ratan je pevný a pružný, což z něj činí oblíbený materiál pro výrobu nábytku. Při použití v interiéru může vydržet desítky let.

Pokud se však používá venku, je náchylnější k poškození vlivem počasí, zejména vlhkosti a přímého slunečního světla, které mohou oslabit vlákna a způsobit vyblednutí. Ratan je přírodní dřevěný matriál, který se skládá z tenkých proužků, které jsou vetkány do sebe z jednoho do druhého , a díky tomu tak vytvářejí ladné charakteristické vzory, kterých si lze všimnou při pohledu na ratanové židle nebo stoly. Výplet drží pohromadě díky použití silného lepidla.

Autor: Alan Rufer

 

Obec Rybniště

Obecní dům Rybniště je vybaven naší Italskou klasikou a to konkrétně židlí PAYSANE v odstínu tmavě hněda. Dále zde také najdeme stoly FAMILY RS ve stejném odstínu. Kombinace židlí PAYSANE a stolů FAMILY RS, se hodí skvěle do jakéhokoli zátěžového provozu.

Klementínská kaple Praha 1

Klementínská kaple, která byla postavena mezi roky 1722 až 1726 a nyní slouží jako místo pro kulturní akce a různé koncerty. V této krásné barokní stavbě nyní najdeme zakázkové židle VIENA 120 v odstínu Noce scuro, což je v překladu tmavě hnědá. Židle má zelenou potahovou látku s funkcí aquaclean.

 

Obecní sál Mysletín

Obecní sál Mysletín, který slouží převážně ke kulturním akcím, je vybaven židlemi AMERICA s potahovou látkou MARONE s funkcí aquaclean pro snadnou údržbu. Také zde najdeme restaurační stoly CASA MIA v bukovém odstínu.

 

Litohoř

Obecní dům Litohoř má od nás krásné Zámecké stohovatelné židle s potahovou látkou CARABU. Látka díky své funkci aquaclean je snadná na údržbu. Naše židle dodávají prostorům ten správný šmrnc.

 

 

 

Jak renovovat starý nábytek

V článku probereme následující témata:

  • Jak pečovat o ratanový nábytek
  • Péče o dřevěný a dubový nábytek
  • Jak na malé oděrky a oťuky na nábytku
  • Jak si vybrat ten správný materiál

 

Naše filozofie co se týká péče o nábytek

Renovace starého nábytku je skvělý způsob, jak oživit starý nábytek a dodat mu nový lesk. Tento proces, jak renovovat dřevěný nábytek se hodí zejména pro opravdu staré kousky - moderní materiály, jako jsou masivní dubové stoly, stoly dýhované či olejované, mohou vyžadovat velice speciální úpravu, kterou bychom svěřovali pouze do rukou odborníků a lidí, co opravu vědí, co dělají a nábytek nezničí.

Techniky, které sdílíme v tomto článku jsou brány pouze jako rady, které jsou bez záruky a jsou určeny pouze pro opravdu starý opotřebovaný nábytek. Valná většina našeho dřevěného nábytku má zalakovaný povrch průhledným či neprůhledným lakem a tak je moření dřeva a dřevo samotné velice efektivně chráněno vůči vnějším vlivům a použitím agresivních přípravků u nových kousků dojde pouze k degradaci meteriálů.


 

Nejlepší každý jeden dotaz konzultovat přímo s námi 😉


 

Péče o ratanový nábytek

Populární ratanový nábytek, který je vhodný pro vnitřní i venkovní prostory je oblíbený díky své odolnosti, atraktivnímu vzhledu a všestranosti. Aby si však udržel svou krásu a dlouhou životnost, je nutná jeho pravidelná údržba.

Nejduležitější je pravidelné čistění, které oživý materiál. Prach a nečistoty jsou největším nepřítelem ratanu, pokud jsou ponechané na porvchu, budou metirál postupně udolávat. K pravidelnému čistění používejte měkký navlhčený hadřík. Pokud je nábytek více zašpiněný, přideje velice jemný roztok vody a mýdla a šetrně ošetřete a vysušte do sucha.

.
.
.

 

Jak opravit poškrábaný dubový nábytek

Lakovaný dubový nábytek v žádném případě nedoporučujeme brousit a snažit se opět zalakovat, nebude to vypadat hezky a poud nejste profesionál, nikdy nedocílíte stejné vzhledu. Vrstva laku je velice prospěšná dřevu a jejím odstraněním zkrátíte životnost dubového stolu a dubových židlí

Olejovaný dubový nábytek je něco jiného, nemá zakryté póry a je proto náchylnější na nečistoty. Dejte si pozor na rozklité tekutiny, při vylití ihned vysušte. Olejovaný nábytek můžete jednou za rok natřít speciálními bezbarvými oleji k tomu určenými, vždy po konzultaci s odborníky.

Doporučujeme nechat dubový nábytek žít vlastním životem, postupem času získá jakousi patinu, které dodá nábytku unikátní vzhled. Pokud chcete nechat restaurovat dubový nábytek, obraťte se na truhláře a lidi, co umí pracovat s takovým typem dřeva. Dubový nábytek je snový materiál a určitě si zaslouží speciální péči.

Dejte si pozor na horké a ostré předměty, které přijdou do kontaktu s nábytkem.

.
.
.

 

Jak restaurovat malé oděrky na nábytku

Malé oděrky či oťuky na nábytku lze řešit velice snadno. K tomu Vám dopomůžou retušovací fixy, kterými můžete zamaskovat malé poškození na nábytku. Musíte pouze zvolit ten správný odstín fixy. Nejsnažší je to u černé a bílé barvy, kdo se s výběrem barvy nemůžete splést.

Druhou variantou je koupit si bezbarvý lak, ten opět zacelý místo, kde byl lak odštípnu a ochrání dřevo pod ním. Bezbarvý lak se bude na světle krásně lesknout a vůbec nepoznáte, že tam dříve byl jakýkoli nedostatek. Stačí pouze maličká vrstva, při potřebě můžete vždy přistříknout.


 

Vyberte si SPRÁVNÝ kousek do Vašeho prostředí

Máte doma malé ratolesti? Doporučujeme zvolit židle s látkou acquaclean (CARABU, MYSTIC, OTARU), která usnadní mytí a údržbu na vysavač a vlhký hadřík. Látka je opravdu odolná a hravě si poradí např. s počmáráním barevnou fixou. Nečistoty jako prach vysajete pomocí vysavače.

Je Váš stůl častým místem rodiných událostí či na něm často pracujete? Stůl s laminovou deskou bude to pravé, protože lamino je velice odolný materiál, kterému nevadí vlhkost či manipulace s předměty po desce stolu. Bude vypada jako nový i po dlouhodobém používání.

Potřebujete nábytek do restaurace či kavárny? Na to máme přímo celou sekci restaurační nábytek, kde si můžete vybrat resuturační židle a restaurační stoly, které jsou jak dělané pro komerční provoz. Materiály a konstrukce jsou uzpůsobeny tak, aby vydržely velký zápřah a na tyto produkty máme prodlouženou záruku 36 měsíců!

.
.
.
.
.
.
 
Autor: Michael Rufer
 
Ostravská Restaurace Silvie

V interiéru restaurace v Ostravě Orlové byly použity dubové křesílka GURU s černou koženkou, které poskytují maximální pohodlí pro zákazníky díky své ladně prohnuté opěrce zad. Další výhodou křesílek je jeich stohovatelnost.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz