Sleva na celý nákup s kódem "VANOCE24"

Údržba dřevěného nábytku

Údržba masivního nábytku

Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Dřevěný nábytek nemá rád vlhkost. Položením vlhké sklenice na stůl obvykle vznikne ošklivá skvrna. Takový nábytek také nemá rád nízké a vysoké teploty. Nejlépe se uplatní v místnostech, kde jsou zachovány podmínky typické pro bytové interiéry. Skladování nábytku ve sklepě, na půdě nebo ponechání na zimu na terase či zavřeném balkoně obvykle znamená riziko zkroucení nebo deformace vrchní plochy. Dřevěný nábytek nesnese přímé sluneční světlo, blízkost ohřívačů ani nadměrný chlad (zejména pokud je spojen s vlhkostí a mrazem). Dodržování pravidel správného skladování masivního nábytku ochrání dřevo před znehodnocením nejen samotného povrchu, ale materiálu v celé jeho tloušťce.

 Jak čistit dřevěný nábytek?

Prvním pravidlem je samozřejmě vyhnout se použití vody, a především jsou zakázány i všechny druhy chemických čistících prostředků a speciálním nepřítelem jsou prostředky s bělidly, které dřevo odbarví a zanechají na něm nesmazatelné stopy. Povrchy jsou citlivé a velmi jemné, proto byste je měli chránit před poškrábáním a čistit pouze měkkými flanelovými hadříky. Základním postupem péče je systematické odstraňování prachu suchým hadříkem. Prach, který zůstane dlouho na povrchu, se drží ve struktuře dřeva a velmi obtížně se čistí. Pokud potřebujeme vyčistit voskovaný nábytek, nejlepší budou prostředky s přídavkem vosku. Takové prostředky pouze čistí, ale také doplňují opotřebovanou látku a vytvářejí další, souvislou ochrannou vrstvu.

 Jak udržovat dřevěný nábytek?

Péče o dřevěný nábytek není náročná, ale je třeba ji provádět systematicky. Celá práce spočívá ve vtírání správně zvoleného přípravku do celé plochy dřeva. Naneste tenkou vrstvu suchým měkkým hadříkem. Doporučujeme vyzkoušet na malé nepohledové části, abyste předešli příp. poškození stolu/židle. Vždy zvolte správný přípravek na údržbu od výroby (lakovaný – leštěnka, dýhovaný - např. diava, olej/vosk – doporučujeme prostředky od OSMO nebo CIRANOVA).

V průměru stačí ošetřit jednou ročně, ale častěji používaný nábytek (např. stůl či židle) by se měl ošetřovat častěji – nejčastěji se doporučuje navoskovat 1 na 40 čistících sezení.

Výběr správného přípravku.

Je jen na vás, jestli to bude bezbarvý nebo barevný vosk, olej, lak. Pokud jste se rozhodli použít barvicí přípravek, dbejte na to, aby ladil s barvou nábytku. To vám umožní vyhnout se změně barvy a nevzhledným skvrnám. Navíc výběrem prostředku v barvě podobné odstínu nábytku zamaskujete drobné škrábance a praskliny. Materiál k ošetření můžete zkonzultovat v prodejně s barvami a vybrat si dle vlastního uvážení a přání.

Borovicový nábytek ve světlých odstínech

Při nákupu borovicového nábytku v bílých odstínech se může časem objevit žluté zbarvení bulků a struktury dřeva. V případě nábytku z přírodní borovice se jedná o přirozený a nezvratný proces. Ovlivňují jej různé faktory, například příliš vysoká nebo nízká teplota, sluneční záření, vlhkost vzduchu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz